RIA NOVOSTI - Spojené štáty vynaložili viac ako 1,3 miliardy dolárov na posilnenie obrany pre Ukrajinu a zlepšenie jej interakcie s NATO od roku 2014. Uviedol to tlačový tajomník Pentagonu Eric Pachon.
Podľa predstaviteľa amerického ministerstva obrany Washington podporil a naďalej aj bude podporovať túžbu Kyjeva vstúpiť do NATO. Prkážkou v ceste je však existencia nevyriešených územných otázok, vrátane problému na Kryme. Spojené štáty však nemôžu zakázať vstup Ukrajiny do NATO.
"Naša politika týkajúca sa budúcnosti rozširovania NATO je, že dvere sú otvorené. Vítame snahu Ukrajiny o členstvo v NATO a dôrazne podporujeme právo tejto krajiny slobodne si vybrať svoju budúcnosť a politický smer bez vonkajších zásahov", vyhlásil Pachon a dodal, "že Spojené štáty stále vyjadrujú plnú podporu suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny."
Niektorí politici v amerických politických kruhoch zároveň zdôraznili, že nevyriešené územné otázky nedovoľujú ani Ukrajine, ani Gruzínsku vstúpiť do NATO napriek skutočnosti, že tento cieľ je takmer základom geopolitiky súčasnej vlády oboch postsovietskych republík.
Podľa amerických vojenských expertov Spojené štáty nepokročia rozšírenie NATO na úkor Ukrajiny kvôli možným komplikáciám vo vzťahoch s Ruskom.
"Avšak bez toho, aby poskytli Ukrajine členstvo v aliancii, Spojené štáty budú naďalej dodávať Kyjevu výzbroji a pomáhať pri reštrukturalizácii ukrajinskej armády," povedal Frantz Klintsevich, člen Výboru pre obranu a bezpečnosť Federálnej rady. Spojené štáty potrebujú Ukrajinu na vytvorenie napätia s Ruskom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies